Lesson 25 Raising Money 课件(共24张PPT)

资源下载
  1. 二一教育资源

Lesson 25 Raising Money 课件(共24张PPT)

资源简介

(共24张PPT)
Unit 5 Buying and Selling
Lesson 25 Raising money
$16
We need to pay sixteen dollars for the hat.
pay v. 付(款)
pay-paid-paid
sixteen num.十六
dollar v.元(美国、加拿大、澳大利亚等国的货币单位)
We can have a bake sale to raise money.
bake v.&n. 烘,烤
bake sale 面包售卖活动
raise money 筹钱
The shopkeeper can make a poster to advertising.
make a keeper 制作海报
advertising n. 广告活动,广告业, 做广告
words
pay
bake
dollar
sixteen
advertising
poster
v. 付(款)
v.&n. 烘,烤
n. 元(美国、加拿大、澳大利亚等国 的货币单位)
num. 十六
n. 广告活动,广告业,做广告
n. 招贴,海报
pay-paid-paid
baker 面包师
bakery 面包店
PHRASEs
make money
raise money
something delicious
make a poster
挣钱,赚钱
筹钱
一些美味的的东西
制作海报
exercise
Five ________ (美元) is too expensive for the book.
I p_____ 3 yuan for my notebook this morning.
Lily often _____(烘焙) some delicious donuts for her mother.
There are lots of people ____________ (筹钱) for the sick boy.
Mary will _____________(制作海报) for the sale tomorrow.
dollars
aid
bake
raise money
make a poster
Think About it
Have you ever had a bake sale
Have you ever raise money What did you do
Listen to the passage and fill in the blanks.
Each player needs to pay __________ for the trip.
Li Ming, Wang Mei and Li Lin decide to work together to ___________________.
Wang Mei wants to __________ to sell.
Li Ming wants to _________ a new product to sell.
Li Lin will make some __________ to help them.
1000 yuan
raise some money
cookies
invent
poster
Brian:Hi Danny and Jenny. Do you know that our basketball team is going to play in another city
Jenny:Yes. But the trip costs a lot of money. Each player needs to pay $150.We need to make some money for the team!
Read part 1 and answer the question.
Why do they want to raise money
Because their basketball team is going to play in another city. The trip costs a lot of money.
Danny:How can we make money?I don’t have a job.
Brian:Maybe we can work together to raise some money. Have you got any ideas,Jenny
Jenny:Maybe we can have a bake sale. We can sell snacks and other things at lunch hour.
Brian:Good idea,Jenny!I’ll bake something delicious. I think everybody likes cookies.
Danny:Yes!How much will they cost
Brian:One dollar for four cookies.
Danny:I’m going to buy sixteen!
Jenny:We need some advertising. I’ll make a poster. What will you sell,Danny
Danny:I'm going to invent a new product!
Brian:Really
Jenny :Hmm...
Read part 1 and answer the question.
Brain will bake something ______________.
What will be the price of Brain’s cookies
What will Jenny do
What is Danny doing to do
delicious
One dollar for four cookies.
She will make a poster.
He is going to invent a new product.
The basketball team is going to play in another city.
The trip costs a lot of money.
They need to _________________ for the team.
How can they make money
They will have a ____________!
Brain will bake ___________________.
The price is one dollar for ____________.
Jenny will make a __________.
Because they need some ____________.
Danny is going to invent ______________.
And he is going to buy _________ cookies.
make some money
bake sale
something delicious
four cookies
poster
advertising
a new product
sixteen
Language points
1. But the trip costs a lot of money.
但是这次出行要花费很多钱。
cost-cost-cost
cost 及物动词,“花费”,
主语不能是人,必须是某物或某个活动。
e.g.这辆新自行车花了他400美元。
The new bike cost him 400 dollars.
sth. + cost + (sb.)+ some money 某物花了(某人)多少钱
2. Each player needs to pay $150.
每个队员要交纳150美元。
pay “缴费”,主语通常是人
(1)pay-paid-paid
sb. + pay + (some money) + for 付钱买……,为……付款
e.g.简花了三美元买了一顶帽子。
Jenny paid three dollars for a hat.
e.g.这件T恤你付款了吗?
Did you par for this T-shirt
e.g.我想要付钱给他。
I want to pay him.
2. Each player needs to pay $150.
每个队员要交纳150美元。
(2)人作主语用need to do. 物作主语用need doing.
Eg: The flower need ___________ (water).
Your hair is long. It needs ______________ (cut).
We need __________ (work) together to raise money.
He needs __________ (make) a poster.
【拓展】
花费 主语 搭配用法
pay 金钱 人 sb. pay…for sth.
cost 金钱 物 sth. cost sb.
spend 时间/金钱 人 spend (in) doing
spend on sth.
take 时间 It It takes/took sb.… to do
1.It usually Mum about half an hour to cook supper.
A. pays B. takes C. spends D. costs
2.—Do you know the price of the ticket
—Yes. Each 180 yuan.
A. pays B. costs C. takes D. spends
3.-- How much does the TV____
--Not too much. It’s a second one.
A.cost B. spend C. take D. pay
B
B
A
exercise
用cost, pay for, spend, take的正确形式填空:
(1)The storybook _______me ten dollars.
(2)I _____ten dollars _______the storybook
How much did you ____ _____the book
(4)It _____me thirty minutes _________(do) my homework yesterday.
(5) I spend a lot of time ________ (plant) my garden every day.
cost
pay for
pay for
takes to do
planting
3. We need to make some money for the team!
我们得为球队赚点钱!
make money 挣钱,赚钱
e.g. 我长大后想赚许多钱。
I want to make a lot of money when I grow up.
make money for… 为……赚钱
make money by doing 通过……来赚钱
e.g. 他靠卖报纸为家里挣钱。
He makes money for his family by selling newspapers.
4. Maybe we can work together to raise some money.
也许我们可以合作筹些钱。
1)举起,抬起 = put up
He raised his hand to answer the teacher’s question
他举起他的手去回答老师的问题。
2)培养,饲养
The old woman raised 6 hens for eggs to make money.
那位老妇人养了六只鸡,靠它们生蛋来挣钱。
3)招募,筹集
They are raising money for building the new school.
他们正在为建造新学校筹集资金。
5. I’ll bake something delicious. 我要烤点好吃的。
Something, nothing, everything等复合不定代词
①形容词修饰不定代词,形容词放后面。
②不定代词作主语时,谓语动词用单数。
e.g. 我想说些重要的事情。
I want to say something important.
e.g. 在春天,万物开始生长。
Everything begins to grow in spring.

展开更多......

收起↑

资源预览