Unit 1 Lesson2 How much? 课件+素材(共31张PPT)

资源下载
  1. 二一教育资源

Unit 1 Lesson2 How much? 课件+素材(共31张PPT)

资源简介

(共31张PPT)
冀教版 英语 三年级 下册
Unit 1 Food we like
Part 2
Lesson 2 How much
Warm up
Boys and girls, today let’s go to the fruit shop.
Lead in
fruit 水果
[fru t]
I like fruit. 我喜欢水果。
Let’s learn
Presentation
shop 商店
[ p]
This is a fruit shop.
这是一家水果店。
Let’s learn
banana 香蕉
[b nɑ n ]
I like bananas.
我喜欢香蕉。
一般常用于复数形式。
Let’s learn
grape 葡萄
[ɡre p]
I like grapes.
我喜欢葡萄。
常用复数grapes.
Let’s learn
how much 多少
[ha m t ]
How much are the apples
苹果多少钱?
Let’s learn
grapefruit 柚子
[ ɡre p fru t]
I like grapefruits.
我喜欢柚子。
Let’s learn
eleven 十一
[ levn]
He is eleven years old.
他十一岁了。
Let’s learn
twelve 十二
[twelv]
He is twelve years old.
他十二岁了。
Let’s learn
shop
fruit
grape
twelve
banana
how much
grapefruit
eleven
apple
Play a game.
Look, listen and say.
Look! A fruit shop.
I like fruit. I like oranges, bananas, grapes, apples ...
How much is this grapefruit
It’s eleven yuan.
Look, listen and say.
How much are the apples
They’re twelve yuan.
Here you are.
Thank you.
Thanks.
Look, listen and say.
Look! A fruit shop.
I like fruit. I like oranges, bananas, grapes, apples ...
How much is this grapefruit
It’s eleven yuan.
Here you are.
Thank you.
Thanks.
How much are the apples
They’re twelve yuan.
Look! A fruit shop.
I like fruit. I like oranges, bananas, grapes, apples ...
How much is this grapefruit
It’s eleven yuan.
Here you are.
Thank you.
Thanks.
How much are the apples
They’re twelve yuan.
Complete the dialogue.
Ask and answer.
1. What fruit does Danny like
2. How much is the grapefruit
3. How much are the apples
4. Where are they
He likes oranges, bananas, grapes and apples….
It’s eleven yuan.
They’re twelve yuan.
They’re at the fruit shop.
—How much are the apples
—They’re twelve yuan.
How much的用法
Language point.
详解:
how much意为“多少钱”时,可单独使用,用来询问事物的价钱、价格。回答用It’s/They’re +金额。
注意:
—How much is the eraser 这块橡皮多少钱?
—It’s two yuan.两元。
how much询问价格时,它的回答若是中国的货币单位应采用汉语拼音yuan来表示,字母用小写,不用复数。
How much的用法
Language point.
拓展:
How much 还有一些其他的用法:
1. 用来询问事物的数量。
How much milk is there in the glasss 玻璃杯里有多少牛奶?
2.用来询问事物的重量。
—How much does the pig weigh 这头猪多重?
—Eighty kilos. 八十公斤。
3. 用来询问数字计算的结果,相当于what。
—How much is three plus one 三加一等于多少?
—It’s four.等于四。
Look and act.
How much are the apples
They’re nine yuan.
Here you are.
Thank you.
Talk in pairs.
How much is this grapefruit
It’s eleven yuan.
Here you are.
Thank you.
Talk in pairs.
How much are the bananas
They’re nine yuan.
Here you are.
Thank you.
Think and write.
I like...
1. apples
2. grapes
3. bananas
4. one grapefruit
Shopping list
Play a game.
全班分成人数相等的若干个小组,每组事先准备好十几件实物,如:钢笔,铅笔,铅笔盒,练习本,橡皮,书包,小刀,尺子,苹果,香蕉,柚子等,并用小纸分别为每件实物标上价格,然后把这些实物连同每件实物的价格陈列在讲台上,讲台充当柜台。另外准备一些小纸,写上“1元”“2元” “5元”充当货币。甲组同学轮流当售货员,乙组同学轮流当顾客。
老师宣布游戏开始后,甲组同学A走到柜台后,乙组同学A走上前去购物,这时“售货员S”和“顾客C”之间进行如下对话。
购物小游戏
Play a game.
S: What can I do for you (或Can I help you )
C: I want a grapefruit, please. (想买什么就说什么)
S: Certainly. Here you are.
C: Oh, I’ll take it. How much is it
S: It’s eleven yuan. (售货员按标价说)
C: Here is the money. (顾客按价付款)
S: Thank you.
第一对同学完成买卖,第二对同学继续。
Go shopping
Now I can Contents My stars
say I like fruit. --How much are the apples --They’re twelve yuan.
ask&answer How much is/ are the... It’s/They’re...
Look and act How much are the apples
Excellent Good More work needed
Good to know
Fruits are nature's candy.
水果是大自然的糖果。
这句话强调了水果的天然和美味,鼓励孩子们多吃水果来享受大自然的馈赠。
一、连一连。
Exercises
banana
orange
fruit
grape
apple
grapefruit
二、单项选择。
( ) 1. —How ____ are the apples —They’re ten yuan.
A. many B. much C. old
( ) 2. –_______you are. --Thank you.
A. Here B. There C. Where
( )3. --Where are they --They’re ___ the fruit shop.
A. about B. at C. on
B
A
B
Summary
1.学习了下列词汇:
fruit, shop, grape, banana, grapefruit, eleven, twelve, how much
2.学习了下列句型:
—How much are the apples
—They’re eleven yuan.
Copy the words and read the dialogues.
Ask about the price of fruit.
ONE
TWO
Homework
Look and act “How much are the apples ”

展开更多......

收起↑

资源列表