Unit 6 Numbers in life Part B Let's talk(优课)课件(共28张PPT)

资源下载
  1. 二一教育资源

Unit 6 Numbers in life Part B Let's talk(优课)课件(共28张PPT)

资源简介

(共28张PPT)
Let’s talk
Unit 6 Lesson 4
小学PEP人教版三年级下册
Numbers in life
学生能够识别并理解关于询问价格(“How much is... ”)和回答价格(“It’s... yuan.”)的英语表达,理解对话中涉及的讨价还价相关表达,如 “You can have three for seventeen yuan.” “How about... for... ” ,并明确其在购物情境中的功能和含义。(学习理解)
能准确运用所学的价格询问和回答句型,在模拟购物场景中与同伴进行简单的价格问答交流,做到语音语调基本正确。(应用实践)
学生能够在真实或接近真实的购物环境中,自主运用所学英语知识进行价格询问、交流和讨价还价,根据不同的商品和交易场景灵活调整语言策略。(迁移创新)
售卖二手物品、价格亲民的热闹集市叫跳蚤市场,这里烟火气十足,可以购物议价。
Look and say
They are the posters of Flea Market.(跳蚤市场)
What are they
Think and choose
1. You can buy old things there.
2. Things are cheap there.
3. You can bargain(讲价)there.
Tick the features about flea market.
I am going to visit a flea market.
Look and guess
A bag and a book.
Amy Green and Wu Binbin.
Who do you see in the picture
(在图片中你可以看到谁呢?)
What does she want to buy
Watch and check
Who is the buyer
Amy Green.
Who is the seller
Wu Binbin.
buy
er
buyer
sell
er
seller
Read and answer
How much is this bag
It’s _________ yuan.
twenty
How much is this book
______ yuan.
Six
How much is it 多少钱?
It’s ...yuan. …元。
询问价格的句型:
Let’s learn
5.00
1.00
Ask and answer
选择一样物品,通过互相问答进行对话练习。
10.00
How much is it
It’s ________ yuan.
__________________.
And what does Wu Binbin say

Six yuan, ______________
three for
seventeen yuan
17元3本
Listen and say
_______________
And what does Amy Green say

How about ______________
three for
sixteen yuan
16元3本怎么样呢?
Listen and say
Listen and say
OK.
Does the seller agree
(卖家同意了吗?)
How does he say
Let’s learn
twenty
seventeen
sixteen
Number game
10
sixteen
17
16
6
小蜜蜂采蜜
Number game
10
seventeen
20
17
6
小蜜蜂采蜜
20
17
16
8
Number game
twenty
小蜜蜂采蜜
Let’s say
How much is it
_______for
___________yuan.
Three
seventeen
17
13.00
6.00
16.00
Look and say
How much is it
_______ for ________ yuan.
Watch and think
She bargains.(讲价)
What does Amy Green do after asking about the price
(Amy Green问完价格后做了什么?)
Bargain the price and buy nice things.
合理议价, 物超所值。
Let’s watch
Let’s read
Tips:
用手指读哦。
注意语音语调。
How much is it
It’s ...yuan.
询问价格:
How about...
... for ... yuan.
Let’s learn
议价:
2
Let’s practice
How much is it
It’s ... yuan.
3
20
1
19
5
Group work
1.四人一组,一人扮演售货员,其他三人扮演顾客,在小组内表演买卖物品。
2.可以进行讨价还价哦!
words:twenty seventeen sixteen twelve eleven
sentences:
--How much is it
--It’s ...yuan.
...for...yuan.
Word bank
Homework
Read the text 3 times.
Create a poster in English about your favorite items and their prices.

展开更多......

收起↑

资源预览