Unit 6 Numbers in life Part C Project(优课)课件(共32张PPT)

资源下载
  1. 二一教育资源

Unit 6 Numbers in life Part C Project(优课)课件(共32张PPT)

资源简介

(共32张PPT)
Project
Unit 6 Lesson 7
小学PEP人教版三年级下册
Numbers in life
学生能够听懂并理解关于制作和售卖三明治过程中涉及数字的对话,获取关键信息,如食材数量、价格等。(学习理解)
学生能够运用所学数字词汇和句型,计算制作三明治所需食材数量、确定价格,并进行简单的买卖交易表达。(应用实践)
学生能够在小组合作制作和售卖三明治的活动中,创新三明治的种类,培养合作交流能力和商业意识,学会在实际生活场景中灵活运用数字。(迁移创新)
Lead-in
Where do you see numbers
Let’s see some numbers in life.
What time is it
It’s _______ o’clock.
twelve
Lead-in
Where do you see numbers
Let’s see some numbers in life.
What is the date
It’s June _______th.
thirteen
Lead-in
Where do you see numbers
Let’s see some numbers in life.
What’s eight plus nine
It’s ___________.
seventeen
8+9=17
Lead-in
How much is the milk
It’s _______ yuan.
twenty
Where do you see numbers
Let’s see some numbers in life.
Let’s review
Find all the numbers and read them aloud!
thirteen
seven
twelve
fourteen
fish
bread
candy
sixteen
eighteen
orange
cake
nineteen
grape
milk
eleven
fifteen
seventeen
twenty
noodles
egg
banana
three
Look and fill
What are these
They are _______________.
eggs
How many eggs
_______________ eggs.
Twelve
What are these
They are _______________.
bananas
How many bananas
_______________ bananas.
Fourteen
Look and fill
What are these
They are _______________.
oranges
How many oranges
_______________ oranges.
Sixteen
Look and fill
Listen and circle
How many of these do they have
Listen and circle.
Tips:听力技巧
1.听前:观察图片了解主题、预测内容并回顾相关词汇。
2.听中:捕捉关键词,借助图片理解内容,并记录重要信息。
3.听后:回忆内容,进行讨论和拓展,然后再听一遍以加深理解 。
Are these foods healthy Read and group.
Let’s learn
bread
cake
candy
eggs
fish
grapes
milk
noodles
oranges
bananas
Let’s think
bananas
bread
cake
candy
eggs
fish
grapes
milk
noodles
oranges
Are these foods healthy
healthy
unhealthy
Let’s think
fruit and vegetables
grains
proteins
Let’s think about the healthy plate.
Let’s learn
grains
vegetables
fruits
dairy products(乳制品)
proteins
dairy
Dairy products are yummy. I like milk.
dairy product
adj. 奶制的;乳品的;牛奶的
乳制品
Vocabulary
Let’s learn
bananas
bread
cake
candy
eggs
fish
grapes
milk
noodles
oranges
Let’s make
Choose healthy food and make your sandwiches.
bread
eggs
oranges
Vegetables and fruits
Let’s make
Choose healthy food and make your sandwiches.
How much is the bread
It’s twelve yuan.
bread
eggs
oranges
Vegetables and fruits
Let’s make
How much are the eggs
They are twenty yuan.
Choose healthy food and make your sandwiches.
bread
eggs
oranges
Vegetables and fruits
Let’s make
How much are the oranges
They are sixteen yuan.
Choose healthy food and make your sandwiches.
bread
eggs
oranges
Vegetables and fruits
Let’s make
Choose healthy food and make your sandwiches.
bread
eggs
oranges
Vegetables and fruits
How much is the sandwich
It’s six yuan.
Let’s make
Choose healthy food and make your sandwiches.
bread
eggs
fish
tomato
grapes
I choose bread, eggs, fish, a tomato and grapes to make my sandwich.
How much is the sandwich
It’s seven yuan.
Let’s make
Choose healthy food and make your sandwiches.
bread
eggs
meat
tomato
apple
I choose bread, eggs, meat, a tomato and an apple to make my sandwich.
How much is the sandwich
It’s eight yuan.
Show time
Sell fun sandwiches.
How much is it
It’s six yuan.
OK. I’ll take two.
Twelve yuan, please.
Show time
It’s seven yuan.
Fourteen yuan, please.
How much is it
OK. I’ll take two.
Sell fun sandwiches.
Show time
It’s eight yuan.
Sixteen yuan, please.
How much is it
OK. I’ll take two.
Sell fun sandwiches.
Show time
Eight yuan. Buy two, get one free.
Sixteen yuan, please.
You can give a try to make more dialogues.
How much is it
OK. I’ll take two.
Sell fun sandwiches.
Show time
Eight yuan, or two for fifteen yuan.
OK.
You can give a try to make more dialogues.
How much is it
How about two for fourteen yuan
Sell fun sandwiches.
Self-assessment
1. I can use the numbers 11 to 20 to count and sort things.
2. I can use numbers to buy or sell things.
3. I can use the numbers 11 to 20 in different places.
4. I can use number knowledge in real life.
Congrats!You’ve done a good job of making and selling fun sandwiches. Now let’s do a self-assessment of this unit!
Homework
1. Make your own fun sandwiches at home.
2. Think about how much they are and how to sell them.
3. Take photos and share your sandwiches next class.

展开更多......

收起↑

资源预览