Unit 1 Lesson2 How much? 课件+素材(共43张PPT)

资源下载
  1. 二一教育资源

Unit 1 Lesson2 How much? 课件+素材(共43张PPT)

资源简介

(共43张PPT)
冀教版(三起)
三年级(2024)

让教学更有效
www.21cnjy.com
Unit 1 Food we like
第2课时
Lesson 2 How much
Activity 1: Play a game.
: I like apples. What do you like
S1: I like apples, but I don’t like oranges. What do you like
S2:I like oranges, but I don’t like rice. What do you like
...
Activity 2: Look, think and talk.
rice
dumplings
fish
meat
apple
orange
What are they
They’re foods.
What are fruit
Activity 2: Look, think and talk.
bananas
grapes
chicken
bread
What are fruit
Activity 2: Look, think and talk.
Where can we buy fruit
Do you like fruit
What fruit do you like
At a fruit shop.
How to be a civilized shopper
Activity 3: Look and answer.
Guess! Who are they
Activity 3: Look and answer.
What are they doing
Activity 3: Look and answer.
What are they doing
Activity 3: Look and answer.
( )What are they doing
A. They are talking about food.
B. They are buying fruit at a fruit shop.
B
Activity 4: Listen and do.
Activity 4: Listen and do.
Listen to the conversation. Circle T for true or F for false.
1. Jenny likes oranges, bananas, grapes and apples.
2. The grapefruit is eleven yuan.
3. The apples are ten yuan.
Activity 4: Listen and do.
T F
T F
T F
Activity 4: Listen and do.
Guess!
What is yellow on the outside,
white on the inside,
and is eaten by monkeys
banana
Activity 4: Listen and do.
Guess!
grape
Activity 4: Listen and do.
What fruit do they buy
grapefruit apples
Activity 5: Listen and read.
Activity 5: Listen and read.
Work in groups and read the dialogue.
Shop keeper
Activity 6:Act out the dialogue.
Work in groups and act out the dialogue.
Shop keeper
Activity 7: Let’s play.
are, How much, the, bananas ( )
How much are the bananas
right order
Activity 8: Look and act.
Let’s read the dialogue and try to make a new dialogue.
Activity 8: Look and act.
In pairs, replace the key words in the conversation and create a new one dialogue.
Activity 8: Look and act.
Perform the dialogue in front of the class. Other give evaluations based on the evaluation form.
Activity 9: Make a new dialogue.
情景一: 在学校餐厅里购买午餐
情景二: 在本地知名超市里购物
Act in class.
Activity 10: Good to know.
Let’s watch a video and know the evolution of China’s currency.
Activity 10: Good to know.
The right order of evolution for China’s currency
1
2
3
4
Activity 10: Good to know.
How can we pay
Different payment methods can be used, such as Alipay, WeChat, cash, bank cards, etc.
一、 根据所给例词,将下列单词分类。(填序号)
A. apple B. orange C. meat D. dumplings E. grapefruit
F. pear G. grape H. fish
1.
rice

C D H
2.
banana

A B E F G








二、 [情境题]小松鼠Coco去水果店买水果,但是她不知道怎么询问食物
的价格,你能帮帮她吗?用is或are填空。
1. How much   is   it?
2. How much   are   they?
3. How much   are   the oranges?
is
are
are
4. How much   is   this mango?
is








三、 单项选择。
( A )1. Here     .
A. you are B. are you C. you is
( B )2. I like     . I like apples, bananas, oranges and
grapes.
A. vegetables B. fruit C. meat
( B )3. -      is it?
- Four yuan.
A. How old B. How much C. How many
A
B
B








( C )4. - How much are the     ?
-      eleven yuan.
A. pen; It’s
B. pencil; They’re
C. crayons; They’re
C








四、 选择与所给图片相符的句子或对话。
(第1题)
( B )1. A. - What do you like?
- I like apples.
B. - How much are the bananas?
- Six yuan.
B
( A )2. A. I like grapes.
B. I like oranges.
( A )3. A. Look! A fruit shop.
B. Look! A bookshop.
A
A
(第2题)
(第3题)








五、 连词成句。
1. vegetables, like, I (.)
 I like vegetables.  
2. grapefruit, is, this, How, much (?)
 How much is this grapefruit?  
3. are, They, yuan, eleven (.)
 They are eleven yuan.  
4. you, are, Here (.)
 Here you are.  
5. bananas, How, much, the, are (?)
 How much are the bananas?  








六、 情景交际。
( B )1. 你想知道蜡笔多少钱,可以问服务员:     
A. How many crayons do you have?
B. How much are the crayons?
( B )2. 你想对别人表示感谢,应该说:     
A. Sorry. B. Thank you.
B
B








( A )3. 当你要递给别人东西时,你会说:     
A. Here you are.
B. Where are you?
A
( B )4. 当别人问你这些苹果多少钱时,你可以回答:     
A. It’s ten yuan.
B. They’re ten yuan.
B








七、 将下列句子重新排序,组成一段完整的对话。
( 2 )It’s ten yuan.
( 4 )Thank you.
( 3 )Here you are.
( 1 )How much is this watermelon?
( 5 )You’re welcome.
2
4
3
1
5








八、 [新考法]任务型阅读。
Welcome to Xingfu Supermarket. Today, two yuan for one apple.
Twenty yuan for one watermelon. Five yuan for five bananas. Two yuan for
one pear. An orange is three yuan. Two lemons are six yuan.








任务一:阅读短文,补全价目表。 (填阿拉伯数字)








任务二:阅读短文,算一算,补全句子。
1. I want to buy two lemons and one banana. They are yuan.
2. My mum buys two pears and two oranges. They are yuan.
seven/7 
ten/10 








Homework
1. 听、读并记忆新单词。 (必做)
2. 重新组合和选择场景进行新编对话活动。 (必做)
3. 制作一个有关食物的 picture book。 (选做)
Thank you!
https://www.21cnjy.com/recruitment/home/fine

展开更多......

收起↑

资源列表