Unit 6 Numbers in life Part B Let's talk课件(共21张PPT)

资源下载
  1. 二一教育资源

Unit 6 Numbers in life Part B Let's talk课件(共21张PPT)

资源简介

(共21张PPT)
PEP人教版英语三年级 下册
B How do numbers help us choose
Let's talk
Let’s chant
Look and say
Look and shout the number quickly!
Look and match
Students take much money in the flea market. How much are they
thirteen
eleven
fifteen
fourteen
twelve
Look and say
Where is Amy
In the flea market.
What is Amy going to buy
(Amy想买什么?)
Bag and book.
Think and say
How much
(多少元)
How much is a bag
It’s ______yuan.
How much is a book
Predict
How much are they?
How much is this bag
1. _____________
How much is this book
2. ______ or three for seventeen yuan.
How about 3.__________________
Ok.
A. three for sixteen yuan
B. Six yuan,
C. Seven yuan.
D. It’s twenty yuan.
E. Eighteen yuan for three.
Listen and check
How much is this bag
1. _____________
How much is this book
2. ______ or three for seventeen yuan.
How about 3.__________________
A. three for sixteen yuan
B. Six yuan,
C. Seven yuan.
D. It’s twenty yuan.
E. Eighteen yuan for three.
It’s twenty yuan.
Six yuan,
three for sixteen yuan
Ok.
Think and say
How much is one book at last
How much is this bag
It’s twenty yuan.
How much is this book
Six yuan, or three for seventeen yuan.
How about three for sixteen yuan
16÷3≈5.3 yuan
How can Amy bargain?
How about three for sixteen yuan
Ok.
Good to know
Watch and find
How can we buy things in the flea market
1. 基础询价:How much is it
2. 提出还价:How about...
3. 价格回应:OK! / No, sorry.
Listen and imitate
How much is this bag
It’s twenty yuan.
How much is this book
Six yuan, or three for seventeen yuan.
How about three for sixteen yuan
How much is this bag
It’s twenty yuan.
How much is this book
Six yuan, or three for
seventeen yuan.
How about three for sixteen yuan
Ok.
Ok.
Role play
Assessment 评价表 I can read correcly.
I can read fluently.
I can read with emotion.
I can play with action and creation.
Write the price
yuan
Give a price for these things.
yuan
yuan
yuan
yuan
Role-play
A: Can I help you
B: Yes. How much is this ______
A: It's ______ yuan. You can have ___ for ___ yuan.
B: How about ______ yuan for ______
A: OK! / Great!/Sorry, it's too cheap.
Make a new dialogue with your partner.
Let’s see who is the bargain king .(看看谁是砍价王)
Good to know
Buy what we need.
Don't buy too many just because they are cheap.
We should consume rationally.
按需购买,合理消费。
Blackboard design
healthy unhealthy
Homework
1.将句子与图片连线
I have sixteen balls.
How much is the pen?Seventeen yuan.
How about twenty for four? OK.
2.给下列句子选择合适的答语。
( )1. How many apples do you see A.Sorry
( )2. How many books do we have B. I see eleven .
( )3. How many apples do we need C. We need fifteen.
( )4. How about sixteen yuan for three D. We have fifteen books.
( )5. How much is this toy car E. It's twelve yuan.
Need to do
Need to do
healthy unhealthy
Homework
1. 阅读以下对话,判断下列句子正误。正确的打“ ”,错误的打“x”。
Chen Jie: How much is this bag
Sales: It's sixteen yuan,
Chen Jie: I want this green one. How much are these books
Sales: Twenty yuan for five.
Chen Jie: How about seventeen yuan for five
Sales: Sorry.
( )1. Chen Jie wants a red bag,
( )2. The bag is 16 yuan.
( )3. Each book is 5 yuan
Choose to do
Choose to do
Assessment
Self-assessment Checklist 自评表 Evaluation content 评价内容 Self-assessment
自评情况
I can use sentences like “How much is this... ” and “It's... yuan.” to ask about and state prices. 我能用 “这个…… 多少钱?” 和 “它是…… 元。” 这样的句子询问及说明价格。
I can use expressions such as “How about... yuan for... ” to bargain. 我能用 “…… 个…… 元怎么样?” 这样的表达进行讨价还价。
I understand the idea of rational consumption. 我理解合理消费的理念。
B How do numbers help us choose
Let's talk
Thank you!

展开更多......

收起↑

资源预览