Unit 6 Useful numbers Part B Let's learn 课件+素材(共34张PPT)

资源下载
  1. 二一教育资源

Unit 6 Useful numbers Part B Let's learn 课件+素材(共34张PPT)

资源简介

(共34张PPT)
Sing a song
What is the song about?
It’s about (making) salad.
Sarah and Sam will make a salad.
Look! This is the menu!
Listen and tick
Shopping list
Fruits How many
two
three
one
How many fruits do they need
Where can they buy the fruits
Listen and tick
buy the fruits
supermarket
fruit shop
online shop
A.¥6 B.¥10 C. ¥16
How much money do they have
Let’s listen to them.
Listen and tick
They have 16 yuan.
View, say and match
Look! Where are they now
At the fruit shop
At the fruit shop
At the fruit shop
What fruit can you see
I see ...
View, say and match
How much are the fruits Can you guess
Maybe the _____ are _____ yuan.
Let’s listen to the shopkeeper and check the price.
View, say and match
Can you match the prices with fruits
¥six ¥seven ¥eight ¥nine ¥ten
Read and check
Are the prices are right
Let’s read and check together!
The fruits are so fresh today! People must love them! Let me put the price tag on them! The apples are six yuan. The bananas are seven yuan. The pears are seven yuan too. The oranges are eight yuan. The strawberries are nine yuan. The big watermelons are ten yuan.
How much are the apples
¥six
They are six yuan.
kid
dig
big
Read and check
The fruits are so fresh today! People must love them! Let me put the price tag on them! The apples are six yuan. The bananas are seven yuan. The pears are seven yuan too. The oranges are eight yuan. The strawberries are nine yuan. The big watermelons are ten yuan.
How much are the bananas
¥seven
They are seven yuan.
egg
nest
Read and check
The fruits are so fresh today! People must love them! Let me put the price tag on them! The apples are six yuan. The bananas are seven yuan. The pears are seven yuan too. The oranges are eight yuan. The strawberries are nine yuan. The big watermelons are ten yuan.
How much are the pears
¥seven
They are seven yuan too.
Read and check
The fruits are so fresh today! People must love them! Let me put the price tag on them! The apples are six yuan. The bananas are seven yuan. The pears are seven yuan too. The oranges are eight yuan. The strawberries are nine yuan. The big watermelons are ten yuan.
What fruit is eight yuan
¥eight
The oranges are eight yuan.
Read and check
The fruits are so fresh today! People must love them! Let me put the price tag on them! The apples are six yuan. The bananas are seven yuan. The pears are seven yuan too. The oranges are eight yuan. The strawberries are nine yuan. The big watermelons are ten yuan.
How much are the strawberries
¥nine
They are nine yuan.
nice
smile
Read and check
How much money does Sarah have
¥ten
egg
nest
Read and check
The watermelon is so big and sweet!
Can Sarah buy a watermelon
Sarah can’t buy a watermelon. Because she needs to buy ...
Shopping list
Fruits How many
two
three
one
How much do Sarah and Sam pay
Good to know
Sarah and Sam pay ten yuan for apples, bananas and orange.
Shopping list
Fruits How many How much
Two ¥10
Three
One
Wrong price
¥7/斤
one for two
Look and say
文具店
Sarah and Sam meet Xinxin and Binbin on the road.
Xinxin and Binbin want to buy something for school.
Look and say
How much are they
______ is/ are _____ yuan.
¥3
Listen and fill
How much money do Xinxin and Binbin have
¥3
What do they want to buy
Name Want to buy In total
(总价)
Xinxin
an eraser and crayons
¥12
Can Xinxin buy them all What can Xinxin do
Listen and chant
Look! There is a game in the shop!
I want to play.
Listen and chant
First, you need to guess the number riddle.
One head, two legs, ten toes.
One head, eight eyes, eight legs.
One head, four wings, six legs.
Listen and chant
Then you need to learn to chant the song in three minutes.
One head, two legs, ten toes.
I am a child.
One head, eight eyes, eight legs.
I am a spider.
One head, four wings, six legs.
I am a bee.
It’s your time to practice in group!
Listen and chant
It’s your show time!
Who wants to try and be the winner
One head, two legs, ten toes.
I am a child.
One head, eight eyes, eight legs.
I am a spider.
One head, four wings, six legs.
I am a bee.
Say and draw
Xinxin and Binbin are home now! Xinxin is drawing pictures with her new eraser and crayons!
What do you want Xinxin to draw
six ducks
seven birds
eight cats
nine trees
ten flowers
five dogs
four fish
Please draw ...
Be a wise shopper
There is a flea market at Binbin’s school.
Students can sell things they don’t need.
Your mom and dad give you ten yuan for shopping.
What do you want to buy
What do you want to sell
How many ... do you have
How much
... yuan, please.
I have ... yuan. Here you are.
Give you ... yuan change(找零钱).
Sentence bank
Sentence bank
Sentence bank
Summarize and say
buy some fruits
play game
buy some stationery
What do we use to buy and play game
Number!
Summarize and say
Numbers are everywhere in life. If you can’t use number well. What will happen
Checklist
Checklist 检查表
Evaluation content 评价内容 Self-assessment 自评
Be able to ask about price. 能正确询问和介绍价格。
I can read number six to ten correctly. 能正确朗读数字单词。
I can match numbers six to ten with words. 能正确配对阿拉伯数字与数字单词。
I can count and use number in life. 能在生活中正确使用数字。
Build a sense of using money wisely. 树立自我保护和主动劳动的意识。
Unit 6 Useful numbers
Unit 6 Useful numbers
Unit 6 Useful numbers
B Let's learn
B Let's learn
B Let's learn
How useful are numbers
Shopping list
Fruits How many How much
Two ¥10
Three
One
Homework
Need to do
Need to do
1. Look and match
请和Sam一起完成今天的数字练习题吧!
Homework
Need to do
Need to do
2. Count and bond.
Homework
Choose to do
Choose to do
1. Draw by numers
数字1-5可以画出蜡烛、小动物和船,用数字6-10画一画身边的事物吧!
Homework
Choose to do
Choose to do
2. Do a survey
调查当地水果的价格,并在班内分享,对比哪里的水果更便宜!
Shopping list
Fruits How much

展开更多......

收起↑

资源列表