Unit 6 Useful numbers Part B Let's talk&learn 课件+素材(共41张PPT)

资源下载
  1. 二一教育资源

Unit 6 Useful numbers Part B Let's talk&learn 课件+素材(共41张PPT)

资源简介

(共41张PPT)
Unit 6 Useful numbers
Part B
Let’s talk & Let’s learn
How useful are numbers
Let's sing
Let's review
Let's review
Let's review
Let's review
Let's review
Goodbye, Xinxin.
Bye, Binbin.
Lead in
Sam, tomorrow is mum’s birthday.
Yes, let’s do something for mum.
Lead in
Look and say
What will they do
他们会做什么呢?
fruit salad
水果沙拉
Look and say
What fruit do they need
他么需要什么水果?
apples
bananas
oranges
Watch and fill
How many apples, bananas and oranges do they need(需要)
__________ apple(s)
_________ banana(s)
_________ orange(s)
Watch and fill
Watch and fill
How many apples do they need(需要)
__________ apple(s)
_________ banana(s)
_________ orange(s)
two
How many apples
Two.
Watch and fill
How many bananas and oranes do they need(需要)
__________ apple(s)
_________ banana(s)
_________ orange(s)
two
How many bananas
Three. And one orange.
three
one
How many apples
Two.
How many bananas
Three. And one orange.
How many
OK.
How many
How many .... “有多少”,用于询问数量。
Good to know
Count and say
How many lions
Two.
How many apples
Five.
Ask and answer
How many ...
...
There are no apples, bananas and oranges.
Think and choose
What will they do
Listen and fill
How much do they have
他们有多少钱呢?
I have ___ yuan.
I have ___ yuan.
six
ten
Let’s learn

I have ten yuan.
Let’s learn
I have six yuan.

Think and choose
Were will they go
他们会去哪儿?
A. zoo B. school C. shop
Let’s go to the shop.
shop
商店
How many apples
Two.
How many bananas
Three. And one orange.
OK.
I have ten yuan.
I have six yuan.
Great! Let’s go to the shop!
Listen and imitate
How many apples
Two.
How many bananas
Three. And one orange.
OK.
I have ten yuan.
I have six yuan.
Great! Let’s go to the shop!
Role-play
How many apples
Two.
How many bananas
Three. And one orange.
OK.
I have ten yuan.
I have six yuan.
Great! Let’s go to the shop!
Think and say
What do you think of Sarah and Sam
Loving your families is not just in words but also in action.
爱你的家人不仅仅是在言语上,还要在行动上。
Let’s go to the shop.
7.00
9.00
6.00
6.50
8.00
6.99
Look and answer
How much are the bananas
Bananas are _______ yuan per kilo(每公斤).
seven
Let’s learn

Bananas are seven yuan per kilo(每公斤).
7.00
7.00
9.00
6.00
6.50
8.00
6.99
Look and answer
Oranges are _______ yuan per kilo.
eight
How much are the oranges
Let’s learn

Oranges are eight yuan per kilo(每公斤).
8.00
7.00
9.00
6.00
6.50
8.00
6.99
Look and answer
How much are the apples
Apples are _______ yuan per kilo.
nine
Let’s learn

9.00
Apples are nine yuan per kilo(每公斤).
7.00
9.00
6.00
6.50
8.00
6.99
Think and answer
How many apples, bananas and oranges do they need
2 apples
3 bananas
1 orange
How much are they
Watch and answer
How much are they
That’s ten yuan, please.
Listen and answer
They are ten yuan.
Here you are.
Listen and imitate
That’s ten yuan, please.
Here you are.
six
seven
eight
nine
ten
Make a dialogue
A: How many ...
B: ...(One, two ... ten)
A: How many ...
B: ...(One, two ... ten)
C: That’s ... yuan, please.
B: Here you are.
Words: apples, bananas, grapes,
oranges, pears, watermelsons ...
How many ...
...
That’s ... yuan.
Here you are.
Discuss and say
How useful are numbers
数字有多有用呢?
Numbers make our life more easier.
数字让我们的生活更便捷。
Summary
What have we learned today
重点词汇:six, seven, eight, nine, ten
重点句型:
-How many ...
- ...(One, two ... nine, ten)
Goodbye!

展开更多......

收起↑

资源列表